Netflix’in ilk Türk yapımı dizisi ‘Hakan: Muhafız’ yabancılar tarafından nasıl karşılandı?

Netflix’in ilk Türk yapımı dizisi olan ‘Hakan: Muhafız’ 14 Aralık’ta yayına girdi.

Netflix’te Hakan: Muhafız’ın nasıl bir performans kaydedeceği çok merakla ediliyor.

Her ne kadar bugüne kadar Netflix bünyesinde başka Türk dizileri ve filmleri yer almış olsa da ‘Hakan: Muhafız’ Netflix’in ilk orijial Türk yapımı olmasıyla öne çıkıyor.

Dünyada kullanımda olan internet trafiğinin yüzde 15’ini tüketen Netflix, kurumsal olarak büyüme stratejisi açısından kendi yapımlarına öncelik veriyor.

Son zamanda türklerin Netflix’e olan ilgilerinin artması sonucunda Netflix platformunda türk dizilerinin yapılmasına olanak sağlıyor. Hakan:Muhafız’ın  beklentisinin çok yüksek olması nedeniyle şimdiden 2. sezon için anlaşma yapmışlardır.

hakan

Dizinin arka planında geniş İstanbul görüntüleri var

10 bölümü aynı anda yayına giren ve başrolünde yer alan Çağatay Ulusoy’un Hakan adlı bir karakteri canlandırdığı dizi, İstanbul’da yaşayan ve olağanüstü güçlerinin farkına varan genç bir adamın hikayesini anlatıyor.

Kapalıçarşı’da babasının dükkanında çalışan Hakan, gizli, tarihi ve İstanbul’u korumakla görevli bir grubun üyesi olduğunu öğrenince yaşadığı modern hayattan başka bir dünyaya adım atar.

Dizide Çağatay Ulusoy’dan sonra göze çarpan en iyi başrol de arkaplan da bulunan muhteşem İstanbul manzarasıdır.

Modern İstanbul’da tarihi bir savaş konusu hakim

Diziyle ilgili yayımlanan yabancı eleştiri yazılarından biri Joe Keller’a ait.

New York Times, Slate, Salon, Vanity Fair ve Playboy gibi yayınlar için televizyon eleştirileri yazan Keller, Decider isimli internet sitesinde yayımlanan makalesinde dizinin izlenmesi gerektiği yönünde görüş bildiriyor.

“Dizinin ilk bölümü sizi içine çekiyor, modern İstanbul’da geçen tarihi bir savaş fikri bizim için çok ilgi çekici” diyen Keller, şu yorumda bulunuyor:

“Hakan: Muhafız, gizemli etmenleri, modern dünyanın iş rekabetini ve sıradan bir adamın rüyalarını bir araya getirerek şaşırtıcı bir şekilde çekici bir dizi ortaya çıkarıyor.”

Keller, “dizinin ilk bölümünün son yıllarda izlediği çoğu dizinin aksine hikayenin makul bir şekilde ilerlemesini sağlayan bir hızda başladığını” söylüyor

protector

Hikaye orijinal değil ama senaryo güzel ve kendini izletiyor

İspanyolca yayın yapan haber kuruluşlarının ise Türk yapımı diziye büyük bir ilgisi var.

Latin Amerika başta olmak üzere İspanyolca konuşan ülkelerde Türk dizileri son yıllarda çok fazla izleniyor.

İspanya’nın günlük gazetelerinde olan La Vanguardia, dizinin yayına girmesini ‘Yılın en çok beklenen yapımlarından biri sonunda başladı’ diyerek duyurdu.

Yine İspanya’nın bir diğer günlük gazetelerinden olan Público’da diziyle ilgili bir eleştiri yayımlayan gazeteci María José Aria; ” dizinin senaryosunun yüzde yüz orijinal olmadığını ve diğer süper kahraman hikayeleriyle benzerlikler taşıdığını” söyledi.

Ancak Arias: “Buna rağmen dizinin hikayesi, karakterlerin aldığı farklı dönemeçler ve karizmatik bir karakter olan Hakan sayesinde izlemesi ilginç bir hal alıdığını” söylüyor.


Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir